• Latest News

    August 23, 2013

    LIST OF APPLICANTS SELECTED FOR AINSTITUTE OF ACCOUNTANCY ARUSHA:DMISSION INTO POSTGRADUATE DIPLOMA AND MASTERS PROGRAMMES FOR THE ACADEMIC YEAR 2013/2014.

     
    The following candidates have been selected to join Postgraduate Diploma and Masters Programmes offered by the Institute of Accountancy Arusha for the 2013/2014 academic year. The candidates are required to carefully read the admission information given below:

    1. Arrival

    Arusha Campus selected Masters Candidates should report at the Institute on Monday, September 23rd 2013 for registration and orientation week. Registration of the selected candidates will continue until 30th September, 2013. Dar Campus selected Candidates are required to report at the Campus on Monday, September 30th 2013 for registration and orientation week. Registration of the selected candidates will continue until 5th October, 2013.

    Candidates selected for Postgraduate Diploma should report at the Institute on Monday, October 7th 2013 for orientation week. Registration of the selected candidates will continue until 14th October, 2013.

    NB: The selection of applicants whose IAA examination results are not yet out is conditional upon passing all their Bachelor Degree Examinations.


    2. Classes
    Classes for Arusha Masters Programmes will begin on Monday, 30th September 2013 and Dar Campus classes will start on Monday, 7th October 2013. Classes for Postgraduate Diploma will begin on Monday 14th October 2013.

    3. Required Documents
    All selected candidates must bring with them originals and two copies of their school/college leaving and academic certificates, a duly filled medical examination form, birth certificate, three identical colored passport size photographs and other documents relevant to their registration.

    4. Admission Letters

    Admission Letters and Joining Instructions will be mailed through your respective addresses. Selected candidates are required to pay relevant fees in advance before joining the Institute. Joining Instructions will be sent to you in the near future. Selected candidates may also collect their Admission letter and Joining Instructions from the Admissions Office starting on 20th August, 2013. The Admission letter and Joining Instructions will also be accessible from the Institutes website www.iaa.ac.tz



    SELECTED APPLICANTS - 2013/2014 ACADEMIC YEAR
    MSc- FINANCE AND INVESTMENT
    S/NO SURNAME OTHER NAMES
    1 ABDALLAH Salma Salum(Ms)
    2 ABILI Edward
    3 ADAMSON Hanson L
    4 ALI Ali Hashim
    5 ALI Ali Soud
    6 AMOS Idarn
    7 ARON Nuru
    8 ATHUMANI Halid
    9 ATHUMANI Mariam(Ms)
    10 BATTE Joha Abdulrahman(Ms)
    11 DISMAS Edtony
    12 ELIWANGU Grace (Ms)
    13 FIDELIS Joseph
    14 FISSOO Daniel Lohay
    15 HENJEWELE Seka David
    16 HUSSEN Abdallah
    17 IDD Suleiman Mohamed
    18 IKAYO Amani Exaud
    19 ISSA Sarah(Ms)
    20 JOSHUA Joshua S
    21 JUMA Abdallah M
    22 KALONGA Clement
    23 KAMBAGHA Yahaya Amir
    24 KASANGA Henry
    25 KHAMIS Ali Salum
    26 KHAMIS Ali Abdalla
    27 KHAMIS Maryam M (Ms)
    28 KIBHUTI Donald
    29 KIDAKA Meckson E
    30 KILASI Abimael Israel
    31 LESSO Ramadhani K
    32 LIANA Asma Ayub(Ms)
    33 LUSESA Keneth Maternus
    34 MAATE Robert
    35 MAGIGE Zakaria M
    36 MAHAMOUD Aziza Bakari(Ms)
    37 MAKAME Mohamed Ali
    38 MANUMBU Denis Mwizarubi
    39 MCHA Haji Kipenda
    40 MNYARI Lizbeth G(Ms)
    41 MOHAMED Hussein
    42 MOHAMMED Zainab Sheha(Ms)
    43 MOH'D Himid Khamis
    44 MPAKATA Kessy
    45 MSHATA Shafii M
    46 MSOLA Flora A (Ms)
    47 MSUMI Clement F
    48 MUHOJA Michael T
    49 MURO Godlisten C
    50 MUSA Kassim Idrissa
    51 MUSHI Kheri
    52 MUSHI Brian Godwin
    53 MUSSA Vuai Shafii
    54 MWAIPAJA Benson
    55 MWAKALASI Oswald S
    56 MWANAKATWE Yodas
    57 MYOVELA Fidelis Gabriel
    58 NDANU Dollorosa(Ms)
    59 NGATUNGA Marcarius B
    60 NGELIME Getrude J (Ms)
    61 NNKO Frank Yona
    62 NYAMBELE Meshack
    63 RWAKILOMBA Valestina(Ms)
    64 SAID Salim M
    65 SAMWEL Beatrice(Ms)
    66 SANGAWE Fredrick
    67 SHABANI Adam
    68 SILERIAN Julius K
    69 SINGANO Zawadi (Ms)
    70 SISSAMO Agnes Paulo(Ms)
    71 THOMAS Victoria Rosemary(Ms)
    72 UHAGILE Gerald A
    73 VUAI Shafii Mussa
    74 WILLIAM Efraem

    FINALIST STUDENTS
    1 ADEN Ngamara (Ms)
    2 ALLY Salum S
    3 JOHN Aratisii
    4 MBWILE Joyce (Ms)
    5 MWIZARUBI Debora (Ms)
    6 PHILEMON Christopher J
    7 SEIF Abdallah
    8 SIRIMWENGE Masika(Ms)

    DSM CAMPUS
    1 BABU Matata Babu
    2 CHARLES Florian
    3 CHITARA Mkama Chitara
    4 DEOCARIUS Happyness(Ms)
    5 DOKODOKO Thabiti Omari
    6 ELSON Msaada
    7 GELEJA Job Andrew
    8 HASSAN Ahmed
    9 HASSAN Hassan A
    10 KAABWERA Rogerius Jasson
    11 KAGGOI Ally Mohamedi
    12 KAIJAGE Godson Gordian
    13 KANYONYI Tereza Matobela(Ms)
    14 KATEMBA Baraka Jonathan
    15 KEBOYA Mwitalu Robert
    16 KIPATE Festo John
    17 KISAVA Zakayo Samson
    18 KUSAJA Doctor Jeremiah
    19 LIPUMBA Miraji Ahmad
    20 LUHEMEJA Faustine John
    21 LUTEMBEKA Shedrack R
    22 MAGEUZA Mwawa Bakari
    23 MAHUA Desteria Kalistus(Ms)
    24 MAJALIWA Selva Sebastian(Ms)
    25 MAJATA Happyness C.(Ms)
    26 MAKAMBI Moses Maira
    27 MALIMI Agnes(Ms)
    28 MALLYA Gandolf Evarist
    29 MANASE Gwakisa
    30 MAREGERI Samwel Sospeter
    31 MASANDEKO Paul Matama
    32 MASHAKA Richard
    33 MASIANA Sospeter Nashon
    34 MICHAEL Richard Masanja
    35 MKINGWA Mkingwa Stephen
    36 MNKANDE Rhoda Othiniel (Ms)
    37 MOHAMMEDI Mayasa Sinani
    38 MSELLE Paul Mathew
    39 MSHANA Tumaini K.
    40 MSHANGA Lucy Baltazary(Ms)
    41 MTALO Marcelina Elifuraha(Ms)
    42 MUHOJA Michael Thomas
    43 MUSETI, Vincent Sylvanus Damas
    44 MVAMBA Miriam Martine(Ms)
    45 MWENDA Mwatumu Karatta(Ms)
    46 MWIKI HENRY
    47 NDULUTE Kenneth Tito
    48 NGOI Rajabu Juma
    49 ONANI Shadrack John
    50 PASCHAL Theresia(Ms)
    51 PATRICK Victor S
    52 RUBARA Godwin Ibrahim
    53 SAMSON Edwin w
    54 SAWE Rachael Tumsifu(Ms)
    55 SHAH Punita Sailesh(Ms)
    56 SULEIMAN Amina Waziri(Ms)
    57 THOMAS Nestory T.
    58 TIBANGAYUKA Edither Elias(Ms)
    59 TLUWAY Damian Daniel

    MBA-ITM 2013-2014
    1 AUGUST Christopher
    2 AYUBU Iddy
    3 FELIX Denice
    4 GABRIEL Kaanaeli
    5 HANGO Miriam J (Ms)
    6 IBRAHIM Twalibu A
    7 JACOB Vicent
    8 JOSHUA Wankyo M(Ms)
    9 JULIUS Gerald
    10 KAJUBILI Maclean
    11 KAVISHE Lily Isdor(Ms)
    12 KEJO Salehe M
    13 KIDATO Mussa S
    14 KINEMELO Mafanikio
    15 KIPELE Daniel
    16 KIYAO Fadhili
    17 LUGULU Kabanda H
    18 MAGANGA Mohamed George
    19 MAKERE Messack
    20 MGENI Ahmed V
    21 MLAY Eliamluisi Joseph
    22 MOSHY Lazarus M
    23 MSAMBWA Gideon Tumaini
    24 MTATIFIKOLO James D
    25 MTURUCHUO John
    26 MWAIPYANA Edna (Ms)
    27 MWALUPWEPE Tumain I
    28 MWANRI Robert B
    29 NASSORO Khelef Ali
    30 NEMES Deo
    31 NYAMANGA Samwel Kashinje
    32 PASCHAL Simon
    33 PHILEMON Christopher
    34 RUTONESHA Charles Victor
    35 SAKILALI Rahabu(Ms)
    36 SAMWEL Piniel
    37 SAWE Judicate
    38 TUMAINI Emmanuel
    39 WILFRED Magreth (Ms)
    40 YANET Saitoti Vicent

    FINALIST
    1 EMMANUEL Regani
    2 KHATIB Salim Suleiman
    3 MWARIMBO Frank
    4 SICHALWE Condester(Ms)

    DSM CAMPUS
    1 ANAEL Simon
    2 CHARLES Florian
    3 DICKSON Beatrice(Ms)
    4 EMMANUEL Lwitiko
    5 FAKI Kakari H
    6 GEORGE Ester(Ms)
    7 HAJI Arafat Ally
    8 IBRAHIM Ahmed Ibrahim
    9 IBRAHIM Abasi
    10 ISSAI Dani Mbora
    11 KABWOTO Jones Mugisha
    12 KAHWA Johannes
    13 KAKOKO Novelty Sosthenes
    14 KERYA Albinus
    15 KHAMIS Abdulhamid Khamis
    16 KHERY Mohamed Bakari
    17 KIBONA Frank Sylvester
    18 KIMBELWA Allen Ezekiel
    19 KIPATE Festo John
    20 KUFIKIRI Rajab Said
    21 LUHEMEJA Faustine John
    22 LYIMO Glory Kauwerd(Ms)
    23 MAREGERI Samwel Sospeter
    24 MARIKI Abel James
    25 MASABOH Kishiwa Yoshua
    26 MCHOMVU Roy
    27 MICHAEL Nsia(Ms)
    28 MREMA Elvis John
    29 MSHOMBA Elias Aloyce
    30 MSUYA Lucy Elisante(Ms)
    31 MUSETI Vincent Sylvanus D
    32 MWASHA Anande(Ms)
    33 MWIKI Henry
    34 NGONGI Philip Moses
    35 NGONYWIKE Mpeli
    36 NGOWE Titus Bishahu
    37 NTEMBO Faraja Nyuda
    38 SHITINDI Ndinao Andrew
    39 Shreedhanya G.N
    40 SICILIMA Joseph Nicodemus
    41 STEPHEN Gabriel
    42 VELLANI Nooreshi Murad
    43 WILLIAM Tumsifu

    MBA-LM 2013/2014
    1 ALPHONCE Emmanuel
    2 CHAULA Mathias
    3 FELIX Vicent M
    4 FRANCIS Ritha(Ms)
    5 FULLAH Sada(Ms)
    6 GEDELA Ndalahwa
    7 JULIUS Nasra M(Ms)
    8 KHAMIS Siwa Ali(Ms)
    9 LAURENT Adventina K (Ms)
    10 MARAMBO Tumaini M (Ms)
    11 MASAMAKI Chaina
    12 MASEKO Ediltruda Dismas F(Ms)
    13 MATIMBWA Salum
    14 MKAMA Nestory
    15 MMBANDO Margareth P(Ms)
    16 MNKANDE Lucy R(Ms)
    17 MUSTAPHA Abdallah
    18 MYOMBO Francis S
    19 OSWALD Jacqueline(Ms)
    20 SOLOMON Davis
    21 TALIB Farida Aboud(Ms)
    22 WADELANGA Elevenus Daniel

    FINALIST
    1 MPINGA Esther(Ms)

    DSM CAMPUS
    1 AMURY Zena(Ms)
    2 HYEKONNI Ndagana Bidemi(Ms)
    3 HYRERA Donat
    4 KALIHAMWE Athanas Gaudence
    5 MAGOMBANA Andrew Isais
    6 MANUSU Enosy Haruni
    7 MARCO Ndelembi Masala
    8 MASEGEYA Nyamshaki Kichoka
    9 MASOUD Ali Omary
    10 MLAY James African
    11 MNDOLWA Richard Francis
    12 MTESIGWA Cosmas
    13 MWAKIPESILE Castro Charles


    POSTGRADUATE DIPLOMA IN ACCOUNTANCY (PGDA)
    S/NO SURNAME OTHER NAMES
    1 ALI Ali Khammis
    2 BAHATI Andrew
    3 BARABARA Joseph Renatus
    4 BARNABA Onesmo H
    5 KACHOLI James S
    6 KALENGO Owden
    7 KAVISHE Cecilia Donath(Ms)
    8 KIKOTI Boniface
    9 LANGEI Lilian Eliphas(Ms)
    10 MABEJA Robert Hendry
    11 MAKAME Faki
    12 MOHAMED Mussa
    13 MWASEBA Henry A
    14 NATHANAEL Evalyne(Ms)
    15 NDESOMA Efremu Emmanuel
    16 NDEMBO Moses
    17 NDOTA Abdulrahman H
    18 NGONYANI Joseph I
    19 NNKO Franael N
    20 OMARI Abdallah
    21 PETER Victoria (Ms)
    22 RAJABU Salum J
    23 SAID Rehema(Ms)
    24 SAJEN Jeremia
    25 SEKAJINGO Michael A
    26 SHAYO Meckson M
    27 SHILONGOJI John
    28 VUAI Mussa Khatib
    29 ZABRON Marwa
    30 ZAKAYO Azza

    PGDA EVENING
    1 ADEST Mallya A
    2 AGALA Derick Owawa
    3 BIDYA Joseph
    4 GABRIEL Josephat
    5 JOHN Moses N
    6 JOSEPHAT Catherine M (Ms)
    7 KISAKA James Laurent
    8 LEMILIA Japhet(Ms)
    9 MANGA Helena(Ms)
    10 MGAYA Richard
    11 MOH'D Himid Khamis
    12 MSHANA Shani Mbaraka(Ms)
    13 MWAKINYUKE Flora F (Ms)
    14 MWAMGOHIGANGA Ibrahim Issa
    15 NATHAN Michael
    16 NDIMBO George
    17 NKINI Dassaria Ernest(Ms)
    18 SANARE William Laizer
    19 SIRIKWA Irene Pascal (Ms)
    20 WILBARD Gaspar
    21 ZEBEDAYO Wilfred

    POSTGRADUATE DIPLOMA IN BANKING AND FINANCE (PGDBF)
    1 BONIFACE Isaack
    2 JONATHAN Kusirie W.A.T
    3 KISAKA Anjela(Ms)
    4 MPUNDE Joyce B
    5 MVUMO Amani Rajabu
    6 NKINI Helga R(Ms)
    7 TARIMO Neema A (Ms)
    PGDBF EVENING
    1 KARONGO Jolly
    2 MASIGE Masige Jackson
    3 MLAPONI Bariki
    4 MORWO Lonyamali
    5 NAKEMBETWA Jackson N
    6 NKWERA Deogratius P
    7 REUBEN Godwin
    8 SHIBANDA Rebeka(Ms)
    POSTGRADUATE DIPLOMA IN FINANCIAL MANAGEMENT (PGDFM)
    1 ABDALLA Bibie Othman(Ms)
    2 AL-BEITY Mohamed M
    3 FULUBA Edgar Oswald
    4 GASPER George Msuya
    5 HEMED Hafidh Saleh
    6 MARINGO Reagan G
    7 MOHAMED Samadu
    8 MOLLEL Bariki Raphael
    9 MTANA Neovitha B (Ms)
    10 MTEI Stella C(Ms)
    11 MTEKANGA Amri
    12 MUNGAS Deogratius
    13 MUNISSY Rahma A(Ms)
    14 MWENDA James
    15 NYAKATO Amani K
    16 ROBERT Geofrey
    17 ULOTU Prosper Reuben
    18 MAHELA Omari Salim

    FINALIST
    1 MUNUO Timothy A


    POSTGRADUATE DIPLOMA IN PROCUREMENT AND SUPPLIES (PGDPS)
    1 ABDALLAH Mossi Mohamed (Ms)
    2 JABIR Naomba Khamis(Ms)
    3 KALIMA Gilbert S
    4 KALINEZA Rodgers
    5 KHAMA Ruga
    6 KWEKA Eunice Simon (Ms)
    7 MAKAME Haji M
    8 MARTIN Isaya
    9 MOLLEL Barikki Raphael
    10 MUNGA Amani E
    11 MWAKYEMBE Alexanda
    12 NYAMAKATO Amani K
    13 ODERO Bilshan W
    14 SHIRIMA Mary J(Ms)
    15 URASSA Hamida I(Ms)
    16 WILFRED Edwin
    17 ZUBEIR Mwanabibi S(Ms)

    DSM CAMPUS
    1 AJABU Erasto Thomas
    2 CHARLES Justine Annania
    3 FUNGAMALI Gervas Darius
    4 NYAMBO Jimmy
    5 SEMAYA Charles William
    6 UKULULE Stella George(Ms)

    PGDPS EVENING
    1 DOTTO Paul
    2 FANUEL Filex
    3 KASHOWA Daudi Bruno
    4 MCHOME Luciana (Ms)
    5 MWAMILAWA Sayuni(Ms)
    6 MWIRA Ernest J
    7 PATRICK Happiness J(Ms)
    8 PAULO Naomi(Ms)
    9 SALUM Mohamed
    10 WILLIFRED Godwin

    FINALIST
    1 LUCUMAY Devotha S(Ms)
    POSTGRADUATE DIPLOMA IN COMPUTING (PGDC)
    1 JACOB Edward
    2 KHAMIS Hidaya Ali (Ms)
    3 MBWAMBO Yohana
    4 UMANDE Abduli Ally
    5 FLAVIAN Sotery
    6 PETER Evance
    7 SEKIETE Ruben
    8 VELLY Macha
    Source: Institute of Accountancy Arusha
    • Blogger Comments
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: LIST OF APPLICANTS SELECTED FOR AINSTITUTE OF ACCOUNTANCY ARUSHA:DMISSION INTO POSTGRADUATE DIPLOMA AND MASTERS PROGRAMMES FOR THE ACADEMIC YEAR 2013/2014. Rating: 5 Reviewed By: 2jiachie Online
    Scroll to Top